arteo_cz

IT-TRANS veletrh IT v hromadné dopravě
mEX 2019

strechy praha 2018

NürnbergMesse: impulzy díky inovační ofenzívě

NürnbergMesse: impulzy díky inovační ofenzívě

Leitmotiv „inovace“: nové veletrhy a kongresy, růst díky internacionalizaci a prosazování digitalizace Cenné impulzy v roce 2018 přináší veletržní společnosti NürnbergMesse inovační ofenzíva. Sedmn ...

MOTOSALON 2019 už túruje

MOTOSALON 2019 už túruje

Za necelé tři měsíce se sejdou prodejci a fanoušci dvoustopých motorových vozidel, tentokrát opět na pražském výstavišti v Letňanech. Po dvou letech zde bude v termínu 28.2.- 3.3. 2019 k vidění to nej ...

BrauBeviale 2018: Pravidelné setkání branže tak velké a mezinárodní jako nikdy předtím

BrauBeviale 2018: Pravidelné setkání branže tak velké a mezinárodní jako nikdy předtím

Po třech úspěšných dnech uzavřel veletrh BrauBeviale své brány s rekordními výsledky. Přes 40 000 odborných návštěvníků (2016: 37 923), z toho přes 18 000 zahraničních, přicestovalo ve dnech 13. až 15 ...

get nord

Eunique  veletrh užitého umění a designu

zpět

Veletrh, jaký má být

Publikováno: 17.9.2010 00:00

Autor: EuroExpo

Ing. Jiří Kruliš při zahájení letošního MSV Brno

Rozhovor generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno, a.s., Ing. Jiřího Kuliše u příležitosti Mezinárodního strojírenského veletrhu MSV 2010 v Brně.

Generální ředitel organizátora MSV 2010 a dalších akcí – Veletrhů Brno, a. s. ing. Jiří Kuliš se zastavil v PressCentru ve středu jen na skok – takříkajíc na průletu mezi dvěma jednáními. Jeho odpovědi na otázky svědčily o tom, že tento prestižní Mezinárodní strojírenský veletrh v těchto dnech plně zaměstnává jeho myšlenky.

Špičková akce republikového i středoevropského veletržního kalendáře běží, vypadá to na evidentní úspěch. Co na to před necelým rokem nastoupivší generální ředitel?

Když jsem si veletrh prošel v neděli večer, v předvečer zahájení, řekl jsem si: ano, to je zase veletrh, jaký má být. Veletrh jako v Německu. Standardní evropský veletrh. Současně jsem si uvědomil, co dalo práce, aby vše bylo na svém místě včas. V neděli večer jsem viděl v plném nasazení mnoho našich zaměstnanců. Na některých expozicích se pracovalo snad do rána. Veletrh, to je „deadline job“. Vše musí být připraveno, všichni musí být na místě v danou hodinu. Příprava veletrhu jako je MSV, to je opravdu náročná logistická operace. Jsou převáženy tuny materiálu, exponátů, na přípravě se podílí stovky lidí. BVV není jen organizátorem, ale i dodavatelem technických služeb, výstavních expozic. V neděli večer jsem skutečně obdivoval naše zaměstnance a měl jsem dobrý pocit, z toho, že se chovají profesionálně, že jsou na svém místě, každý ví přesně, co má dělat, že dovedeme tak náročnou akci zorganizovat. To totiž není všude tak samozřejmé jako na výstavišti v Brně.

Znamená pro vás osobně veletrh stres? Váš kalendář je jistě v tomto týdnu plný, ale přece jen – proč stres u samotného nejvyššího, když na to máte tým profesionálů?

Ten stres panuje v období přípravy, vše musí být promyšleno a poskládáno dohromady, aby se stres při akci nekonal. Když je vše dobře připraveno, tak v průběhu již stres není. A já si dovolím tvrdit, že to máme promyšleno! Všechno až do nejmenších detailů, včetně různých alternativ, kdo kde bude stát či sedět. Tomu se říká profesionální přístup, který také dovedou naši partneři ocenit. Je příjemné slyšet různé pochvaly – od vládních činitelů, velvyslanců, zahraničních delegací, šéfů velkých firem, šéfů oborových svazů a dokonce od naší konkurence. Když někdo na veletrh přijede, chceme, aby jeho pobyt byl užitečný, aby potkal odpovídající partnery. Ať to je vystavovatel nebo ministr. To je konečně poslání veletrhu. Koná se zde řada akcí, většinu je ani nepořádáme sami, ale jejich úspěch či neúspěch – bohužel – stejně padá na naši hlavu, protože tou platformou je naše výstaviště.

Sloganů je několik, ale co je tím hlavním tématem veletrhu?

Myslím, že hlavním tématem veletrhu je „konkurenceschopnost“. O konkurenceschopnosti se hovořilo na sněmu svazu průmyslu a celý veletrh je vlastně o konkurenceschopnosti. Firmy zde hledají nová technická řešení pro svoje průmyslové procesy, aby zvýšily svoji produktivitu a tím konkurenceschopnost. Na sněmu se hledala řešení pro hospodářskou politiku, která nebude firmy dusit, ale zajistí jim konkurenceschopnost. Česká republika je v konkurenceschopnosti na 36. místě ve světě... Jsem přesvědčen, že máme na to se posunout kupředu.

Mimochodem – jak na vás zapůsobil průběh sněmu Svazu průmyslu?

Sněm otevřel velmi závažná témata, dědictví vlád minulých, která bude muset řešit tato vláda.. Bylo překvapující, že některá ministerstva zde nebyla vůbec zastoupena, čímž dala najevo, že s podnikatelskou sférou nekomunikují. Sněm Svazu průmyslu je tradiční součástí zahajovacího dne veletrhu, je to jakýsi lobbystický summit, ale transparentní, a navíc v přímém televizním přenosu. Jednalo se o daních, ale nebyl zde ministr financí ani jeho náměstek, jednalo se o dopravní infrastruktuře, která je základem úspěšné ekonomiky, a nebyl zde ministr dopravy. Jednalo se ekonomické diplomacii, ale nebyl zde nikdo z vedení ministerstva zahraničí…
Naopak ministerstvo průmyslu a obchodu bylo silně zastoupeno ministrem Kocourkem a dvěma náměstky. MPO tak potvrdilo, že se chce stát tím vůdčím při tvorbě hospodářské politiky vlády.

O čem jste si povídal s premiérem Nečasem při prohlídce výstaviště?

Třeba o tom, proč nemá ochranku. Nebo, že nejezdíme – ani on, ani já – A8, ale Superbem, a že má ještě rychlejší a ráznější krok než premiér Topolánek. Já chodím dost rychle, ale jeho rázný krok mě překvapil. Podle jeho rázného kroku soudím, že lze očekávat i vykročení k rázným vládním reformám.

Jak hodnotíte dosavadní průběh veletrhu?

Mám z něj velmi dobrý pocit. Nejen, že jsme vše organizačně zvládli snad na 99 %, ale hlavně, že veletrh funguje. Tím myslím jak slyším, že na stáncích je dobrá frekvence odborných návštěvníků, že někdo uzavřel kontrakt za 10 milionů, že někdo jedná o kontraktu za stovky milionů nebo o investici či kooperaci v Rusku apod. Těším mě pochvaly zejména od zahraničních firem. Němečtí, švýcarští vystavovatelé vidí v MSV ten správný veletrh pro střední Evropu. Dříve jsme museli tuto naši základní přednost, totiž že jsme standardní výstaviště s veletrhy pro střední Evropu, zdůrazňovat my. Je hezké, když na zahajovacím večeru to řekne Rakušan, Španěl nebo Švýcar, všichni potvrdí, že MSV je pro ně nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, takže já to pak vůbec říkat nemusím.

Nezaznamenal jste žádnou stížnost?

Pouze jednu. Stížnost na neudělení zlaté medaile. To je problém udělování zlatých medailí. Buď připustíte inflaci zlatých medailí, nebo si někdo bude stěžovat. Ale oceněné exponáty vybírá nezávislá hodnotitelská komise složená z akademických pracovníků. My je neovlivňujeme, přiznám se, že ani nevím, kdo v hodnotitelské komisi je.

Jakou očekáváte návštěvnost, když se všeobecně snižují počty návštěvníků na veletrzích?

Jako že si návštěvníci prohlédnou veletrh na internetu? Počty návštěvníků je třeba vidět v nějakém kontextu. V prvních třech dnech navštívilo veletrh téměř 45.000 návštěvníků, což je přibližně tolik,co v minulých letech. My jsme se vydali cestou zkvalitňování návštěvnosti. Vystavovatelé si stěžovali na zbytečné davy studentů, takže zveme pouze vybrané vysoké a střední školy technického zaměření, což bude mít jistě vliv na počet návštěvníků. Veletrh má samozřejmě i funkci podpory zájmu mladých lidí o technické obory a technické vzdělání, které je pro budoucnost této země kardinálně důležité. Veletrh je ale obchodní akcí, takže by neškodilo, kdyby si studenti technických oborů na veletrh místo batohu vzali sako, které si berou ke zkouškám.
Pro mne je důležité, že zde jsou jako návštěvníci odborníci a hlavně zástupci firem, které hodlají investovat. A také, že zde jsou zahraniční nákupčí z okolních zemí, obchodní mise z Ukrajiny, Ruska, Běloruska, nákupní mise z Egypta, Iráku apod. To dělá skutečný mezinárodní veletrh, tedy když zde uzavře obchod tchajwanská firma s polskou, německá se slovenskou, česká s egyptskou. MSV takovým veletrhem skutečně je a v tom je jeho síla.

Kdy začnete připravovat příští MSV?

Již jsme začali v den zahájení letošního veletrhu. Spokojenost či nespokojenost vystavovatelů letos rozhodne o účasti či neúčasti příští rok. Od nových zahraničních vystavovatelů slyším, jak jsou překvapeni úrovní výstaviště, organizací veletrhu, rozsahem a odbornou úrovní veletrhu. To samé jsem slyšel od představitelů zahraničních vlád – z Tchajwanu, Ruska, Rakouska, Německa, Ukrajiny, kteří jsou zde poprvé. Všichni shodně potvrzují, že se rozhodně zúčastní znovu.

Takže letošní veletrh je pro ekonomiku dobrou zprávou?

My veletrh organizujeme, ale tu tvář a hodnotu mu dodávají ti nejdůležitější – vystavovatelé. Oni přišli na veletrh s atraktivními expozicemi, novými technologickými řešeními a s tím přinesli i optimismus. Jak jsem řekl několikrát, tento veletrh je dobrou zprávou, že se v ekonomice blýská na lepší časy, potvrzuje, že v ekonomice existuje reálné oživení. Nikde nemáte možnost se setkat s tolika zajímavými a důležitými lidmi, s kapitány průmyslu, jako právě během MSV. Ta nálada mezi šéfy firem a svazů, se kterými mluvím, je podstatně lepší než vloni. Jak jsem řekl na sněmu svazu průmyslu – v roce 2008 právě během veletrhu zkolabovala banka Lehmann Brothers, začala vrcholit finanční krize a nastoupila skutečná hospodářská recese. V loňském roce během veletrhu vrcholila ta „blbá“ nálada v ekonomice, vtipkovalo se, že to světélko v tunelu je světlo protijedoucí lokomotivy, a letošní veletrh je plný naděje a snad tedy znamená vykročení do konjunktury!

http://www.bvv.cz

verze pro tisk >

Další články:

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SVĚT BETONU v Paříži

- INTERMAT 2015 a WORLD OF CONCRETE EUROPE

- ZEMĚDĚLSKÝ TÝDEN V PAŘÍŽI

- Zemědělský týden v Paříži

- Česká účast v Lyonu s podporou MPO

- SIMA - SIMAGENA 2015 v předstihu

- SIAL útočí na naše chuťové a čichové smysly

- Premiéra veletrhu WNE 2014

- Brýle a oční optika SILMO Paříž 2014

- SILMO Mondial de l´Optique, Paříž 2014

- SIAL 2014 slaví 50. výročí

- České firmy se představují na EUROSATORY 2014

- WORLD NUCLEAR EXHIBITION Paříž

- BIOMASA A BIOENERGIE v Hamburku

- EUROPAIN 2014 Celosvětové setkání pekařů a cukrářů

- Veletrh vodárenských odborníků v Alžírsku

- BIOMASA A BIOENERGIE 2014 v Hamburku

- EUROPAIN 2014 - největší pekárna a cukrárna v Paříži

avf

Copyright ©2009-2018: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Ortenovo náměstí 2, 170 00 Praha 7
tel.: 266 007 226, 603 230 648
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}