arteo_cz

Vision 2018
interbad 2018

staffito-300

Veletrh REHAB 2019

Veletrh REHAB 2019

16. – 18. května 2019, Messe Karlsruhe

FeuerTrutz

FeuerTrutz

V termínu 20. - 21. února 2019 proběhne na výstavišti v Norimberku již 9-tý ročník mezinárodního veletrhu FeuerTrutz, který je zaměřen na protipožární prevenci.

Staňte se také Vy součástí bio světa - veletrh BIOFACH 2019

Staňte se také Vy součástí bio světa - veletrh BIOFACH 2019

Jen do 31. 7. 2018 mají výrobci biopotravin možnost zajistit si pro firmu místo na mezinárodním veletrhu biopotravin BIOFACH 2019 (13.02. - 16. 02.2019) Velmi rychle a pohodlně je možné se nahlási ...

WindEnergy Hamburg

Messe Stuttgart

zpět

Agrosalon Země živitelka 2011: Národní dožínky ČR

Publikováno: 26.8.2011 00:00

Autor: EuroExpo

Agrosalon Země živitelka 2011: Národní dožínky ČR

V pátek 26. srpna přesně v 10.00 hodin bude slavnostní zahájení Národních dožínek za účasti nejvyšších představitelů státu a vlády.
Podle mluvčího Arcibiskupství pražského Aleše Pištory se letos na Národní dožínky chystá také arcibiskup Dominik Duka, který se na výstavě objeví v sobotu od 15. hodiny.
Národní dožínky pořádá Agrární komora ČR ve spolupráci s Kristian production s.r.o. a Výstavištěm České Budějovice a.s.
Agrární komora ČR patří k významným subjektům podílejícím se na přípravě agrosalonu Země živitelka.
Jaký význam pro Komoru Země živitelka má, o tom článek, resp. vyznání Ing. Jana Záhorky, poradce prezidenta AK ČR.

Vyznání a přání

ZEMĚ ŽIVITELA A AGRÁRNÍ KOMORA

Než se rozepíšu o Mezinárodním agrosalonu Země živitelka a aktivitách Agrární komory České republiky, dovolte mé osobní vyznání.

Země živitelka je mou srdeční záležitostí. Již v době studia na Střední rybářské škole ve Vodňanech obor pěstitel-chovatel jsem v letech 1959 – 1961 brigádničil na přípravě tehdy oblastní zemědělské výstavy v Českých Budějovicích. Sázeli jsme stromky, drnovali břehy rybníčků a osazovali je vodními rostlinami tak, aby z bývalého městského popeliště vzniklo výstaviště s budoucí zelenou kulisou.
Dnes, když se podívám do korun vzrostlých stromů, tak si uvědomím, že je to již více než půl století. Tak jak v průběhu času tekla v sousední Vltavě voda, tak se Země živitelka prolínala i mým životem.
Při studiu na Vysoké škole zemědělské v Českých Budějovicích jsme pracovali na udržování pověstných políček s ukázkami různých plodin a jejich odrůd. Když jsem pracoval v zemědělských podnicích Jihočeského kraje, jezdili jsme na Živitelku okukovat novinky v mechanizaci, různá vylepšení a nápady, které se rodily v zemědělských podnicích a na výstavě prezentovaly.
Úzce jsme s výstavištěm spolupracovali, když jsem pracoval na Krajské zemědělské správě v Českých Budějovicích. Právě doprovod tehdejších prominentů při prohlídce Živitelky se mi stal osudným a začal jsem pracovat v Praze na Federálním cenovém úřadu Ministerstva financí. Návštěva Živitelky pak byla vždy pro mne poučením, setkáním s mnoha kolegy s praxe, ale i spolužáky ze studií.
Po mém nástupu na Agrární komoru České republiky od ledna 1994 je Komora každoročním spolupořadatelem výstavy Země živitelka, která se z původní oblastní výstavy vypracovala až na Mezinárodní agrosalon a je nejnavštěvovanější akcí svého druhu v zemi. Počet návštěvníků každoročně přesahuje sto tisíc.
Od doby, kdy ředitelství výstaviště sedělo v buňkách vedle hlavní brány a v areálu byl jediný pavilon s názvem Surabaja, se skutečně mnoho změnilo. Postupně se budovaly pavilony, Pivovarská zahrada, amfiteátr, stáje pro zvířata. Výstaviště prošlo také v srpnu 2002 velkou povodní, která mnoho zničila. Bylo však obnoveno a zkrášleno, bohužel i za cenu jeho zmenšení.

Završení další etapy
Letos se završuje další etapa vývoje Živitelky otevřením nového krásného pavilonu T, kde jsou umístěny regionální potraviny. Jde o vyvrcholení letité snahy především krajských agrárních komor, které organizují krajské soutěže o nejlepší potravinu s podporou krajských samospráv a v poslední době i s podporou Ministerstva zemědělství. Letos Komora propaguje v tomto pavilonu také české biopotraviny ve spolupráci s obchodním řetězcem Billa.
Agrární komora je v rámci Živitelky pořadatelem řady doprovodných odborných programů, ať již jde o jednání představenstva Komory, dozorčí rady, různých komorních komisí a komoditních rad či pořádání seminářů.

Vrcholná akce: Národní dožínky
Vrcholnou akcí jak výstavy, tak také celého zemědělského roku jsou každoroční Národní dožínky, které Agrární komora spolu s Výstavištěm pořádá v areálu Země živitelky obvykle poslední srpnovou sobotu. I letos bude dožínkový průvod, předání dožínkových věnců nejvyšším představitelům státu a bohatý celodenní kulturní program v Pivovarské zahradě i v Letním amfiteátru. Národní dožínky jako díkůvzdání za úrodu, krátký odpočinek a nadechnutí před podzimními pracemi pořádáme ji po sedmnácté.
Živitelka je pro Komoru vždy příležitostí k šíření odborných informací pro zemědělce i šíření informací o agrárních odvětvích návštěvníkům výstavy. Je příležitostí k propagaci českých zemědělských a potravinářských produktů, které rádi využíváme. Na Živitelce se prezentují také mnohé z 32 členských odborných společenství Agrární komory, zejména Potravinářské komory, Zemědělského svazu, chovatelských svazů, Zelinářské unie, Ovocné unie.
Tradiční se již také stává představení místních akčních skupin ze všech krajů republiky, které předvádějí své programy v rozvoji venkova, předvádějí regionální produkty a vystoupením lidových souborů obohacují kulturní program Živitelky.

Poděkování
Země živitelka se tedy postupně profiluje nejen jako zemědělská výstava, ale i jako komplexní výstava o rozvoji venkova, do kterého zemědělství neoddělitelně patří, od zemědělské techniky, přes regionální potraviny až po další různorodé venkovské aktivity.
Taková profilace v dnešní době je velice potřebná a pracovnímu kolektivu Výstaviště České Budějovice a.s. za to patří dík.
Zvláštní ocenění si zaslouží především ředitelka výstaviště paní Ing. Marcela Payerová, která k takové profilaci výstavu dovedla. Po skončení letošní výstavy odchází do důchodu. Chci jí proto popřát spokojený odpočinek a radost z jejích koníčků po dobře odvedené dlouholeté práci na Zemi živitelce.

A přání pro další ročníky Země živitelky na závěr
Země živitelce pod novým vedením je pak potřeba popřát další rozkvět ve prospěch českého zemědělství a českého venkova. Svým umístěním v hraničním regionu Čech, Moravy, Rakouska a Bavorska má pro to velmi dobrý předpoklad.
Přejme si, aby výstavu Země živitelka nepotkal stejný osud jako zemědělskou půdu, která v důsledku úbytku živočišné produkce živí český národ čím dál méně.
Přejme si, aby přízvučný název výstavy Země živitelka se nemusel měnit.

Ing. Jan Záhorka
poradce prezidenta Agrární komory ČR

http://www.agrocr.cz

http://www.vcb.cz

verze pro tisk >

Další články:

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SVĚT BETONU v Paříži

- INTERMAT 2015 a WORLD OF CONCRETE EUROPE

- ZEMĚDĚLSKÝ TÝDEN V PAŘÍŽI

- Zemědělský týden v Paříži

- Česká účast v Lyonu s podporou MPO

- SIMA - SIMAGENA 2015 v předstihu

- SIAL útočí na naše chuťové a čichové smysly

- Premiéra veletrhu WNE 2014

- Brýle a oční optika SILMO Paříž 2014

- SILMO Mondial de l´Optique, Paříž 2014

- SIAL 2014 slaví 50. výročí

- České firmy se představují na EUROSATORY 2014

- WORLD NUCLEAR EXHIBITION Paříž

- BIOMASA A BIOENERGIE v Hamburku

- EUROPAIN 2014 Celosvětové setkání pekařů a cukrářů

- Veletrh vodárenských odborníků v Alžírsku

- BIOMASA A BIOENERGIE 2014 v Hamburku

- EUROPAIN 2014 - největší pekárna a cukrárna v Paříži

Bio beauty

Copyright ©2009-2018: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Ortenovo náměstí 2, 170 00 Praha 7
tel.: 266 007 226, 603 230 648
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}