staffito-300

eurocis
Mezinárodní veletrh lodí Hamburg

Messe Stuttgart

Podívejte, co přichystali vystavovatelé Mezinárodních potravinářských veletrhů

Podívejte, co přichystali vystavovatelé Mezinárodních potravinářských veletrhů

Aktuální týden je na brněnském výstavišti ve znamení gastronomie. V úterý 27. února totiž začínají Mezinárodní potravinářské veletrhy, v čele s veletrhem SALIMA. Na návštěvníky tak čeká přehlídka toho ...

ILA Berlin 25. – 29. dubna 2018

ILA Berlin 25. – 29. dubna 2018

Vážení klienti, zveme Vás na jeden z nejvýznamnějších a nejprestižnějších veletrhů letectví a kosmonautiky, který se bude konat již po osmé ve dnech 25. - 29. 4. 2018 na výstavišti v Berlíně.

Pozvánka na delegační cestu na veletrh conhIT ve dnech 17. – 18. dubna 2018

Pozvánka na delegační cestu na veletrh conhIT ve dnech 17. – 18. dubna 2018

Vážené dámy, vážení pánové, dovolujeme si Vás pozvat k účasti na delegační cestě odborníků na mezinárodní veletrh conhIT pořádané Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou ve dnech 17. – 18. 4 ...

eurocis

messe duesseldorf

zpět

Nejlepší řemeslníky mezi mladými odhalila soutěž SUSO

Publikováno: 11.10.2011 00:00

Autor:

Nejlepší řemeslníky mezi mladými odhalila soutěž SUSO

Kvalitních řemeslníků je na trhu nedostatek a zedníky či truhláře v důchodovém věku nestačí nahradit mladá generace. Důvodem nízkého počtu absolventů učebních oborů je nezájem mladých o tyto klasické rukodělné profese. Napomoci zvrátit tento negativní trend si klade za cíl celorepubliková Soutěžní přehlídka řemesel SUSO, jejíž finále proběhlo v rámci veletrhu FOR ARCH 2011 na konci září v Praze. Nejlepší mladé zedníky najdete v Letovicích, nejzručnější truhláři pochází z Chotěboře, obkladači z Povážské Bystrice a kameníci z Hořic a Světlé nad Sázavou.

Ti nejšikovnější řemeslníci, i když zatím ještě studenti, představili svoji zručnost na finále Soutěžní přehlídky řemesel SUSO. Ve dnech 21. až 23. září se do Prahy sjelo 58 budoucích zedníků, truhlářů obkladačů, kameníků a kamenosochařů z 25 vyhlášených českých a slovenských škol. Navzájem poměřili své teoretické znalosti i praktické dovednosti na konkrétních úkolech, jako např. postavit komín, plot, pracovat s různými stavebními materiály, vyrobit květinový truhlík a položit koupelnovou dlažbu. „Projekt SUSO již 15 let nabízí mladým lidem příležitost prezentovat své schopnosti a vyniknout před ostatními. Zároveň upozorňuje na tristní situaci v učňovských oborech, která v budoucnu může vyústit v naprostý nedostatek kvalitních českých řemeslníků. Za tuto dobu prošlo soutěží již okolo 4000 budoucích řemeslníků a jejich počet každoročně stoupá,“ hodnotí soutěž SUSO její manažer David Surmaj.

V kategorii zedník zvítězili studenti ze SOŠ a SOU - Masarykova škola práce v Letovicích, nejšikovnější truhláři pochází ze SOU technické v Chotěboři a v oboru obkladač v silné konkurenci českých škol zabodovala Stredná odborná škola, Považská Bystrica. Nejzručnější kameníky a kamenosochaři vychovává SPŠ kamenická a sochařská v Hořicích a Uměleckoprůmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou.
Na vítěze čekala finanční odměna a věcné ceny od organizátora a partnerských firem. Ocenění předal finalistům herec J. A. Duchoslav, který je současně tváří soutěže SUSO.

Řemeslníci na roztrhání
Projekt SUSO reaguje na neutěšenou situaci, kdy každoročně úspěšně opouští učiliště a střední školy méně a méně mladých řemeslníků. Například ve školním roce 2009-2010 vystudovalo pražské a středočeské školy pouze 62 zedníků, tedy o téměř třetinu méně než v předchozím roce. Klesající trend lze vysledovat také u truhlářů, klempířů nebo montérů suchých staveb. Podobná situace je také v ostatních regionech ČR, např. v Karlovarském kraji úspěšně ukončilo studium čtyřikrát méně truhlářů než v předchozím roce a na Liberecku chybí mladí pokrývači a klempíři zcela.

Výsledky ke stažení

http://www.suso.cz

verze pro tisk >

Další články:

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SVĚT BETONU v Paříži

- INTERMAT 2015 a WORLD OF CONCRETE EUROPE

- ZEMĚDĚLSKÝ TÝDEN V PAŘÍŽI

- Zemědělský týden v Paříži

- Česká účast v Lyonu s podporou MPO

- SIMA - SIMAGENA 2015 v předstihu

- SIAL útočí na naše chuťové a čichové smysly

- Premiéra veletrhu WNE 2014

- Brýle a oční optika SILMO Paříž 2014

- SILMO Mondial de l´Optique, Paříž 2014

- SIAL 2014 slaví 50. výročí

- České firmy se představují na EUROSATORY 2014

- WORLD NUCLEAR EXHIBITION Paříž

- BIOMASA A BIOENERGIE v Hamburku

- EUROPAIN 2014 Celosvětové setkání pekařů a cukrářů

- Veletrh vodárenských odborníků v Alžírsku

- BIOMASA A BIOENERGIE 2014 v Hamburku

- EUROPAIN 2014 - největší pekárna a cukrárna v Paříži

Floria jaro

Copyright ©2009-2018: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Ortenovo náměstí 2, 170 00 Praha 7
tel.: 266 007 226, 603 230 648
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}