flora 2017 - 2018

staffito-145
Mezinárodní výstava pro milovníky koní

staffito-300

Trojlístek veletrhů MODERNÍ DŮM A BYT & ŽENA A DOMOV & ŽIVA vás opět přivítá v Plzni

Trojlístek veletrhů MODERNÍ DŮM A BYT & ŽENA A DOMOV & ŽIVA vás opět přivítá v Plzni

Od pátku 13. do neděle 15. října se hala TJ Lokomotiva v Plzni – Slovanech už po jedenácté stane místem konání největšího západočeského trojlístku veletrhů. Jedná se o veletrh bydlení a stavebnictví „ ...

Podzimní Flora představí nejlepší produkty ovocnářů a zelinářů a hlásí návrat ke kořenům

Podzimní Flora představí nejlepší produkty ovocnářů a zelinářů a hlásí návrat ke kořenům

Návrat ke kořenům. Tak zní hlavní motto 22. ročníku celonárodní výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc (Hortikomplex). Na stejnojmenném výstavišti čeká i letos všechny návštěvn ...

REHACARE světový veletrh pro rehabilitaci, prevenci, integraci a péči o osoby se zdravotním omezením.

REHACARE světový veletrh pro rehabilitaci, prevenci, integraci a péči o osoby se zdravotním omezením.

Mezinárodní veletrh rehabilitace, integrace, prevence a péče, s přidruženým kongresem proběhne 4. - 7. 10. 2017 v Düsseldorfu. Jedná se o největší veletrh svého druhu na světě. Více než 30 let zkušeno ...

AMB 2018

Learntec

zpět

Nejlepší řemeslníky mezi mladými odhalila soutěž SUSO

Publikováno: 11.10.2011 00:00

Autor:

Nejlepší řemeslníky mezi mladými odhalila soutěž SUSO

Kvalitních řemeslníků je na trhu nedostatek a zedníky či truhláře v důchodovém věku nestačí nahradit mladá generace. Důvodem nízkého počtu absolventů učebních oborů je nezájem mladých o tyto klasické rukodělné profese. Napomoci zvrátit tento negativní trend si klade za cíl celorepubliková Soutěžní přehlídka řemesel SUSO, jejíž finále proběhlo v rámci veletrhu FOR ARCH 2011 na konci září v Praze. Nejlepší mladé zedníky najdete v Letovicích, nejzručnější truhláři pochází z Chotěboře, obkladači z Povážské Bystrice a kameníci z Hořic a Světlé nad Sázavou.

Ti nejšikovnější řemeslníci, i když zatím ještě studenti, představili svoji zručnost na finále Soutěžní přehlídky řemesel SUSO. Ve dnech 21. až 23. září se do Prahy sjelo 58 budoucích zedníků, truhlářů obkladačů, kameníků a kamenosochařů z 25 vyhlášených českých a slovenských škol. Navzájem poměřili své teoretické znalosti i praktické dovednosti na konkrétních úkolech, jako např. postavit komín, plot, pracovat s různými stavebními materiály, vyrobit květinový truhlík a položit koupelnovou dlažbu. „Projekt SUSO již 15 let nabízí mladým lidem příležitost prezentovat své schopnosti a vyniknout před ostatními. Zároveň upozorňuje na tristní situaci v učňovských oborech, která v budoucnu může vyústit v naprostý nedostatek kvalitních českých řemeslníků. Za tuto dobu prošlo soutěží již okolo 4000 budoucích řemeslníků a jejich počet každoročně stoupá,“ hodnotí soutěž SUSO její manažer David Surmaj.

V kategorii zedník zvítězili studenti ze SOŠ a SOU - Masarykova škola práce v Letovicích, nejšikovnější truhláři pochází ze SOU technické v Chotěboři a v oboru obkladač v silné konkurenci českých škol zabodovala Stredná odborná škola, Považská Bystrica. Nejzručnější kameníky a kamenosochaři vychovává SPŠ kamenická a sochařská v Hořicích a Uměleckoprůmyslové akademie ve Světlé nad Sázavou.
Na vítěze čekala finanční odměna a věcné ceny od organizátora a partnerských firem. Ocenění předal finalistům herec J. A. Duchoslav, který je současně tváří soutěže SUSO.

Řemeslníci na roztrhání
Projekt SUSO reaguje na neutěšenou situaci, kdy každoročně úspěšně opouští učiliště a střední školy méně a méně mladých řemeslníků. Například ve školním roce 2009-2010 vystudovalo pražské a středočeské školy pouze 62 zedníků, tedy o téměř třetinu méně než v předchozím roce. Klesající trend lze vysledovat také u truhlářů, klempířů nebo montérů suchých staveb. Podobná situace je také v ostatních regionech ČR, např. v Karlovarském kraji úspěšně ukončilo studium čtyřikrát méně truhlářů než v předchozím roce a na Liberecku chybí mladí pokrývači a klempíři zcela.

Výsledky ke stažení

http://www.suso.cz

verze pro tisk >

Další články:

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SVĚT BETONU v Paříži

- INTERMAT 2015 a WORLD OF CONCRETE EUROPE

- ZEMĚDĚLSKÝ TÝDEN V PAŘÍŽI

- Zemědělský týden v Paříži

- Česká účast v Lyonu s podporou MPO

- SIMA - SIMAGENA 2015 v předstihu

- SIAL útočí na naše chuťové a čichové smysly

- Premiéra veletrhu WNE 2014

- Brýle a oční optika SILMO Paříž 2014

- SILMO Mondial de l´Optique, Paříž 2014

- SIAL 2014 slaví 50. výročí

- České firmy se představují na EUROSATORY 2014

- WORLD NUCLEAR EXHIBITION Paříž

- BIOMASA A BIOENERGIE v Hamburku

- EUROPAIN 2014 Celosvětové setkání pekařů a cukrářů

- Veletrh vodárenských odborníků v Alžírsku

- BIOMASA A BIOENERGIE 2014 v Hamburku

- EUROPAIN 2014 - největší pekárna a cukrárna v Paříži

LEARNTEC _Future Learning

Copyright ©2009-2017: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Ortenovo náměstí 2, 170 00 Praha 7
tel.: 266 007 226, 603 230 648
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}