biomasa 2020

it-sa
it-sa

arteo_cz

Vše, co potřebujete vědět k návštěvě veletrhu FOR ARCH

Vše, co potřebujete vědět k návštěvě veletrhu FOR ARCH

Není pochyb o tom, že FOR ARCH je tím správným místem pro všechny kutily, řemeslníky, architekty a hlavně pro ty, kteří se chystají rekonstruovat či stavět. Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH ...

Zvýhodněná cena výstavní plochy na brněnské zemědělské a lesnické veletrhy 2020 platí do 30. září

Zvýhodněná cena výstavní plochy na brněnské zemědělské a lesnické veletrhy 2020 platí do 30. září

Od 31. března do 4. dubna 2020 proběhne na brněnském výstavišti Mezinárodní veletrh zemědělské techniky TECHAGRO. Souběžně s ním proběhnou Mezinárodní lesnický a myslivecký veletrh SILVA REGINA a Vele ...

MSV 2019 bude veletrhem technologií a inovací pro průmysl budoucnosti

MSV 2019 bude veletrhem technologií a inovací pro průmysl budoucnosti

Šedesátý první ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu návštěvníkům opět ukáže poslední novinky a trendy v oblasti průmyslových technologií. Ve dnech 7. až 11. října 2019 se v Brně představí více ...

BIOFACH


Warning: Division by zero in /home/httpd/html/id/euroexpo/lib/incl-reklama2.php on line 385

Lasys 2020

zpět

BIOFACH 2014: Biotrhy ve světě vytrvale rostou

Publikováno: 21.11.2013 12:03

Autor: Norimberské veletrhy

BIOFACH 2014: Biotrhy ve světě vytrvale rostou

Trend bio je trvalý. Odvětví neustále roste a prosperuje. Celosvětovou poptávku neochromila ani ekonomicky pohnutá léta, až na malé výjimky. Lidé na celém světě se stále intenzivněji zabývají ekologií a udržitelností, což má pozitivní dopad na obrat obchodu s bioprodukty. Experti a aktéři branže se však shodují v jednom: Pokračující a dlouhodobé docilování přírůstků ve všech zemích vyžaduje politickou vůli a vytvoření konstantních rámcových podmínek pro podporu ekologického zemědělství. To dá jistotu jak zemědělcům ve fázi přechodu, tak těm, kteří již hospodaří ekologicky. Mezinárodní biobranže se jednou za rok schází na vůdčím světovém veletrhu BIOFACH v Norimberku. V době od 12. do 15. února 2014, u příležitosti 25. výročí, se opět očekává zhruba 2400 vystavovatelů – z toho 200 na Vivaness, mezinárodním odborném veletrhu přírodní kosmetiky a wellness.

V nákupních košících německých zákazníků se objevuje čím dál víc bioproduktů. V roce 2012 dosáhly obchodní tržby v tomto sektoru rekordní hodnoty 6,6 mld. EUR (+6 %) (Svaz ekologického potravinářství, BÖLW, Berlín (D)). Obhospodařované plochy však rostou méně dynamicky. Jejich podíl se zvýšil pouze o 1,8 %, a tak se dál otevřely nůžky mezi domácí produkcí a spotřebou. Koncem roku 2012 bylo v Německu ekologicky obhospodařováno 1,03mil. ha zemědělsky využívané plochy, kterou obdělávalo přibližně 23000 podniků, což představuje 7,7 % všech zemědělských podniků. Podíl ekologicky obhospodařované plochy v témže roce stoupl na 6,2%, tolik Spolkové ministerstvo výživy, zemědělství a ochrany spotřebitelů (BMELV) v Berlíně (D).

V roce 2012 pracovalo v německém biosektoru 34899 producentů, zpracovatelů, úpravců, dovozců a obchodních společností. Důvodem nejistoty zemědělců vážně uvažujících o přechodu na ekologické hospodaření jsou často chybějící rámcové hospodářské údaje v oblasti podpory. Tak například každá spolková země má jinou sazbu podpory a mnohdy je nejasné, zda budou finanční prostředky poskytovány jenom po dobu přechodné fáze, nebo i později. Navíc ceny, jichž lze docílit na trhu, vždy neodpovídají očekáváním producentů, kteří musí těmito příjmy často kompenzovat zrušení finančních dotací. Pevně stanovené politické rámcové podmínky pro ekologické zemědělství proto patří k hlavním požadavkům ekologických oborových svazů, jakým je BÖLW, národní odborný garant veletrhu BIOFACH.

Francie: ctižádostivý program budoucnosti „Ambice Bio 2017“
Francie, sousední země Německa, je na nejlepší cestě pokračovat v razantním, většinou dvouciferném růstu biosektoru, a je v tom podporována státem. To potvrdil francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll v červnu 2013 při zahájení akce Biotýdny. Ministr využil zahajovací akce k tomu, aby veřejnosti představil svůj ctižádostivý program budoucnosti „Ambice Bio 2017“ na podporu rozvoje biosektoru. V letech 2007 až 2012 se ekologicky obhospodařovaná plocha ve Francii téměř zdvojnásobila z původních 557.000 na více než 1 mil. ha. V regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur se ekologicky hospodaří již na 13% plochy. Do konce roku 2017 se má, jako už v uplynulých pěti letech, ekologicky obhospodařovaná plocha ještě jednou zdvojnásobit a dále zvýšit domácí spotřeba bioproduktů. Počet ekozemědělců se podle údajů agentury Agence Bio, Montreuil-Sous-Bois (F), od roku 2007 do roku 2012 více než zdvojnásobil, z 12000 na 24500. Velmi pozitivně se vyvíjí také počet dalších zpracovatelů a prodejců, který stoupl ze 6400 na 12300. Obrat s bioprodukty v obchodě se podařilo zvýšit ze 2 mld. na 4,1 mld. EUR. Nejenže se francouzská gastronomie na celém světě těší velké vážnosti, ale už řadu let stoupá také podíl bioproduktů ve stravování mimo domov, který se zvýšil o 7 % na 169 mil. EUR.

Itálie: nepřetržitý růst obratu
Po několikaleté stagnaci ekologicky obhospodařované plochy v rozsahu kolem 1,1 mil. ha bylo v roce 2012 v Itálii opět dosaženo přírůstku ve výši 6,4 % na 1.167.362 ha. Počet všech bioaktérů na trhu, zemědělců a podniků, činil necelých 50000. To odpovídá meziročnímu přírůstku 3%. Tržby v biosektoru rovněž kontinuálně stoupají. Jenom v prvních čtyřech měsících roku 2013 vzrostl obrat se zpracovanými biovýrobky v řetězcích supermarketů podle informací tržního průzkumu společností Ismea/GFK-Eurisko o 8,8 %. V Itálii nadále existuje silná nerovnováha mezi severem a jihem: Tři ze čtyř bioproduktů (73%) byly prodány v severní Itálii. Podle údajů mezinárodní federace zastřešující ekologické zemědělství a patrona veletrhu BIOFACH – International Federation of Organic Agriculture Movements (IFOAM), Bonn (D), a Výzkumného ústavu ekologického zemědělství (FiBL), Frick (CH), činí tržby na domácím italském trhu spolu s vývozem bioproduktů zhruba 3 mld. EUR.

Nizozemsko: v roce 2012 opět dvouciferný růst obratu s biopotravinami
Bioodvětví v Nizozemsku v roce 2012 zase poprvé za poslední roky posílilo v dvouciferné míře, a to o 14%, z 817 na 934 mil. EUR. Tato čísla zahrnují obrat v konvenčním obchodě, specializovaném obchodě s biopotravinami a v oblasti cateringu Včetně přímého prodeje, distribuce prostřednictvím internetu a odbytu přes diskontní řetězce by mohly docílené tržby činit 1mld. EUR, jak odhaduje zastřešující oborový svaz Bionext, Zeist (NL). Zvlášť vysoké byly přírůstky v kategoriích
ryby (+ 97%), maso (+ 38%), káva a čaj (+ 33 %).

Dánsko: stagnace na vysoké úrovni
V Dánsku se v roce 2012 v supermarketech a obchodních domech prodaly biopotraviny a bionápoje za 738 mil. EUR, což představuje nárůst o zhruba 3 mil. EUR neboli 0,5 % oproti roku 2011. Dánové se v posledních letech vzhledem k hospodářské situaci ukázali citlivější na ceny než obvykle. Velké obchodní řetězce v této době snižovaly ceny konvenčně vyrobených základních potravin. Podle Hendrika Hindborga, marketingového manažera oborového svazu Organic Denmark, Arhus (DK), v důsledku toho vznikl nepřirozeně velký cenový odstup k bioproduktům, což vedlo k poklesu obratu o 10 - 15 % u biomléka, biobrambor a biomrkve. Maloobchod však podle slov Hindborga signalizoval, že v prvním pololetí 2013 obrat s biopotravinami zase stoupl o 2%. Dánsko patří spolu se Švýcarskem k jediným dvěma zemím v Evropě, v nichž obrat s bioptravinami dosahuje více než 150 EUR na obyvatele za rok. V Dánsku tato hodnota v roce 2011 činila 162 EUR, ve Švýcarsku 177 EUR. Růst v biosegmentu se zde ovšem generuje hlavně přes stravování mimo domov. V této oblasti v posledních dvou letech obrat stoupl o 67%. Tento trend se bude v příštích letech zesilovat, protože podle politicky zadaných cílů se má přávě v tomto sektoru do roku 2020 používat nejméně 60% potravin v biokvalitě.

Výrazný přírůstek bio v Polsku
Polský biotrh v poslední době podle tržních expertů rostl zhruba o 20 – 25% ročně. Největším řetězcem prodávajícím biopotraviny a zdravou výživu je v Polsku Organic Farma Zdrowy (Organic Farm Health). Podle informací předsedy Sławomira Chłońe se v prvním pololetí roku 2013 obrat zvýšil o 8,5% neboli 4,8 mil. EUR. Například výrobce Symbio zaznamenal za první čtvrtletí nárůst o 22%. Přes tuto výrazně vzestupnou tendenci v polském biosektoru dosahuje podíl obratu na celkovém obratu trhu s potravinami nadále pouhých 0,3%.

USA: dvouciferný růst v biosektoru v roce 2012
Bioprodukty se těší velké oblibě nejen v Evropě, ale i jindě ve světě. Jak vyplývá z aktuálních čísel amerického oborového svazu Organic Trade Association (OTA), Washington D.C. (USA), podařilo se ve Spojených státech v minulém roce zvýšit obrat s biopotravinami o něco víc než 10%. Podle přehledu Organic Industry Survey vydávaného organizací OTA činil obrat 31,5 mld. USD (23,8 mld. EUR). V této částce zahrnutý podíl potravin činil 92%, nepotravinový sektor včetně přírodní kosmetiky, textilií a doplňků výživy 8%. Ze skutečnosti, že 40% obratu se dosahuje v konvenčním obchodě a 41% ve specializovaném obchodě, je zřejmé, že specializovaný obchod má v USA silné postavení.

Všechny vystavovatele a aktuální informace o jejich produktech najdete na:

http://www.biofach.de/exhibitors-products

Zastoupení NürnbergMesse v ČR

verze pro tisk >

Další články:

- Vše, co potřebujete vědět k návštěvě veletrhu FOR ARCH

- Zvýhodněná cena výstavní plochy na brněnské zemědělské a lesnické veletrhy 2020 platí do 30. září

- MSV 2019 bude veletrhem technologií a inovací pro průmysl budoucnosti

- Festival Life! 2019 na brněnském výstavišti

- INTERBEAUTY PRAGUE a WORLD OF BEAUTY & SPA – Velkolepé spojení veletrhů krásy

- Zájezd na mezinárodní veletrh IT SECURITY, it-sa 2019

- FOR ARCH 2019 – mezinárodní stavební veletrh

- Mezinárodnímu veletrhu it security - it-sa 2019

- Veletrh FachPack se nezadržitelně blíží

- Co přinášejí veletrhy Marketing Mix?

- Největší světový veletrh obytných vozů a karavanů v Düsseldorfu

- Komfort znamená mít teplo i chlad. Účinná řešení ukáže FOR ARCH!

- Letní Flora Olomouc okouzlila přes 20 000 návštěvníků expozicí Česká krajina

- Veletrh hodinek a šperků HODINY A KLENOTY

- Veletrh dekorací, doplňků a dárků FOR DECOR & HOME

- Analýza českého veletržního a výstavního trhu za rok 2018

- MSV 2019 bude veletrhem technologií a inovací pro průmysl budoucnosti

- Shift AUTOMOTIVE: kongres zaměřený na budoucnost řízení v rámci veletrhu IFA Berlin

- Veletrh FachPack slaví čtyřicátiny!

- Na MSV 2019 bude představena Digitální továrna 2.0 tak, jako ještě nikdy

CMS Berlín 2019

Copyright ©2009-2019: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Ortenovo náměstí 2, 170 00 Praha 7
tel.: 266 007 226, 603 230 648
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}