VIVANESS

R+T 2021
Shift

strechy praha 2020

Cestovatelský festival Kolem světa

Cestovatelský festival Kolem světa

Procestujte celý svět během dvou dnů!

IT-TRANS představí trendy pro inteligentní systémy městské dopravy

IT-TRANS představí trendy pro inteligentní systémy městské dopravy

3. - 5. března 2020, Messe Karlsruhe

Šestý ročník Insights-X přináší nové uspořádání produktových kategorií

Šestý ročník Insights-X přináší nové uspořádání produktových kategorií

 Z kategorie „Vše kolem psacího stolu“ se stane „Psací stůl a kancelář“  Digitální a udržitelné produkty budou zastoupené ve všech segmentech

kalendar Duesseldorf 2020

BIOFACH

zpět

FOR THERM: veletrh krbů, kamen a kotlů

Publikováno: 8.1.2020 12:21

Autor: ABF, a.s.

FOR THERM: veletrh krbů, kamen a kotlů

Veletrh v únoru poradí s blížící se povinnou výměnou starých kotlů a představí možnosti řešení

Kde načerpat informace, jak se právě vás dotýkají nové povinnosti výměny starých kotlů na uhlí, a zjistit, jestli na ně lze získat finanční podporu? Zajímá vás, jak na blížící se změny zareagovali výrobci se svými nabídkami? Poradí veletrh krbů, kamen a kotlů FOR THERM, který se od 6. do 8. února představí v souběhu s veletrhy FOR PASIV a FOR WOOD. Na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA nebudou chybět rady odborníků, ale také široké portfolio výrobců.
„Nekompromisně se blíží termín 1. září 2022, tedy poslední možné datum, do kterého si budou muset statisíce domácností a drobných provozoven vyměnit stávající nevyhovující teplovodní kotel na pevná paliva za nový zdroj tepla,“ uvádí odborný portál TZB-info v úvodu ke stejnojmenné odborné oblasti v rámci oboru Vytápění. Počet domácností, ale i menších kotelen, kterých se tato povinnost týká, se stále pohybuje na úrovni okolo 300 tisíc, a to i přes velký zájem o podpůrný program Kotlíkové dotace, v jehož rámci jsou nyní každoročně vyměňovány desítky tisíc nevyhovujících teplovodních kotlů na pevná paliva třídy 1 a 2.
Zářijový stavební veletrh FOR ARCH, na kterém bylo expozicí zastoupeno Ministerstvo životního prostředí včetně Státního fondu životního prostředí, potvrdil, že velké části domácností a provozovatelů starých kotlů není povinnost jejich výměny lhostejná. Lidé si opatřují informace pro svá rozhodnutí, jaký nový zdroj si zvolí.
Peníze v krajích mizí rychle, zájem mají i obce
Více než 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun už dorazilo na krajské úřady od startu třetí vlny kotlíkových dotací. Zájem o dotace dalece převýšil 3 miliardy korun vyhrazených na kotlíkové dotace pro rok 2019 z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Ministerstvo životního prostředí vyšlo vstříc poptávce občanů po dotacích na výměnu zastaralých kotlů v rámci třetí vlny kotlíkových dotací. Na výměnu domácího vytápění uvolní dalších 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám. Dotace jsou určeny na žádosti, které kraje přijaly do tzv. zásobníků projektů.
Výměna kotlů – koho se týká?
Někdy není provozovatelům zcela zřejmé, zda jejich kotel do povinnosti výměny spadá. V tomto jim, podle specialisty portálu TZB-info na problematiku výměn kotlů, nejlépe poradí tzv. odběrně způsobilá osoba OZO, veřejností nazývaná kontrolor kotlů, zjednodušeně řečeno odborník proškolený výrobcem kotlů. Každá domácnost provozující kotel na pevné palivo má povinnost si jej jednou za 36 měsíců pozvat a kontrolu nechat provést. V protokolu z kontroly si pak požadovanou informaci najde.
Již od 1. září 2022 bude provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy zcela zakázán a starý kotel si tak musí vyměnit všechny domácnosti, i ty nízkopříjmové, aby se vyhnuly případným pokutám. Proto MŽP spustilo ve třech krajích i pilotní program bezúročných kotlíkových půjček. „Program umožňuje občanům v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji předfinancovat výměnu kotle. Díky tomu dosáhnou na nové, ekologičtější zařízení i nízkopříjmové domácnosti,“ uvádí ministr Brabec. Kotlíkové půjčky se administrují přes obce. Jejich efekt pro životní prostředí je navíc dvojnásobný. Vrácené peníze z půjček si obce totiž mohou ponechat a použít je na realizaci místních projektů, které povedou k dalšímu zlepšení. Do pilotního programu kotlíkových půjček se od jeho spuštění zapojilo 273 obcí, jen v Moravskoslezském kraji vstoupila do programu v podstatě každá druhá obec. Celkově si v programu kotlíkových půjček obce dosud řekly o 1,1 miliardy korun.
Za co starý kotel vyměnit?
Trh nabízí širokou nabídku moderních kotlů na pevná paliva splňujících nejpřísnější emisní požadavky a požadavky na účinnost plynových kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel všech typů, tedy vzduch-voda, voda-voda, země-voda i vzduch-vzduch a také solárních kolektorů včetně fotovoltaických. Komplexní řešení pro konkrétní dům je dobré přenechat do rukou odborníka, protože velkou roli hraje dobré nadimenzování zdrojů, akumulace a regulace. Vzhledem k tomu, že většina domů v mezičase vyměnila okna, zateplila alespoň část fasády nebo střechu, nelze situaci řešit prostou výměnou zdroje se stejným výkonem, respektive je to promarněná šance na úspory.
Specializovaný veletrh na krby, kotle a kamna FOR THERM v rámci doprovodných programů nabídne zájemcům z řad laiků klíčové informace ve formě přednášek a seminářů z oblasti vytápění tuhými palivy a biomasou. V jedinečném souběhu se uskuteční veletrh dřevěných staveb a konstrukcí FOR WOOD a veletrh FOR PASIV, který je zaměřen mimo jiné i na alternativní zdroje energie a vzduchotechniku. Návštěvník si tak přijde na kompletní nabídku z oblasti vytápění a nízkoenergetického bydlení.
Termín a místo konání:
• 6.–8. 2. 2020, PVA EXPO PRAHA

Otevírací doba:
• čtvrtek–pátek: 10.00–18.00
• sobota: 9.00–16.00

Vstupné:
• základní vstupné: 100 Kč
• zlevněné vstupné: 50 Kč

Více informací o veletrhu najdete na www.for-therm.cz.

verze pro tisk >

Další články:

- Cestovatelský festival Kolem světa

- IT-TRANS představí trendy pro inteligentní systémy městské dopravy

- Šestý ročník Insights-X přináší nové uspořádání produktových kategorií

- FOR BIKES 2020: Mezinárodní veletrh cyklistiky

- FOR BOAT: Veletrh lodí a vodních sportů

- FOR CARAVAN: výstava obytných automobilů a karavanů

- STYL a KABO přivítají úplně nové firmy

- Celosvětově úspěšně s oborovými jedničkami wire, Tube a VALVE WORLD EXPO

- MSV 2020 s technologickými veletrhy IMT, FOND-EX, WELDING, PROFINTECH a PLASTEX

- Beviale Family se nadále rozrůstá

- Odstartovala anketa Motocykl roku 2020

- Veletrh střech, nářadí a dřeva v Praze Letňanech

- Brněnské zemědělské a lesnické veletrhy se zaměří na hospodaření v době klimatické změny

- MOTOSALON 2020 má dobře nastartováno

- IWA OutdoorClassics 2020 ve znamení digitální transformace

- Mezinárodní veletrh přírodní kosmetiky VIVANESS 12. - 15. 2. 2020

- Speciální a akční výstavní plochy na Spielwarenmesse budou plné zážitků

- WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

- NürnbergMesse startuje do „bombastického“ roku 2020

- Historicky největší veletrh FOR FISHING se blíží

ISX

Copyright ©2009-2020: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Babice 38, 251 68 Kamenice
tel.: 604 759 978
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}