Letní Flora Olomouc předčila očekávání. Přilákala i přes nelehkou situaci 15 000 návštěvníků

Flora Olomouc

25. 8. 2020

Atmosféru horkého léta umocnily tropické teploty, které potrápily návštěvníky pátečního a sobotního programu. Téma extrémních letních teplot ve městech se prolnulo také do hlavní expozice Zahrada za zdí. Jejím cílem bylo poukázat na potenciál městského zahradničení a důležitost městské zeleně. Floristické ukázky přinesly tipy, jak okrášlit městská zákoutí, čím vyzdobit balkony a terasy, nebo jaké rostliny můžeme pěstovat v nádobách.

 

„Jsme rádi, že se Letní Flora Olomouc konala i přes obtížnou situaci. Expozice byla upravena podle aktuálních hygienických a bezpečnostní požadavků. Hlavní expozice jsme rozvrhli tak, aby se návštěvníci neshlukovali a jednotlivé stánky jsme rozmístili s dvoumetrovými rozestupy, tudíž celá expozice působila vzdušnějším dojmem. Za čtyři dny výstavu navštívilo 15 tisíc návštěvníků, což je více, než jsme čekali. Jde vidět, že lidem výstava chyběla a těšili se na ni,“ uvedla ředitelka výstaviště Ing. Eva Fuglíčková.

 

Čtvrteční program byl započat slavnostním zahájením. Přítomné návštěvníky přivítala ředitelka Výstaviště Flora Olomouc, a.s. Eva Fuglíčková, náměstkyně primátora Statutárního města Olomouce Markéta Záleská, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, náměstek ministra zemědělství ČR Pavel Veselý, náměstek primátora Statutárního města Olomouce Otakar Bačák a předseda dozorčí rady Výstaviště Flora Olomouc, a.s. Stanislav Flek.

 

„Expozice Zahrada za zdí ukázala, že i místa jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky, mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity.“ vysvětluje autorka expozice Ing. Marie Doleželová

 

Během slavnostního večera bylo uděleno také několik ocenění. Pohár primátora dostal Ing. Jiří Svačinka, místopředseda představenstva Výstaviště Flora Olomouc, a.s. za nemalé osobní nasazení při realizaci zdařilé rekonstrukce Oranžerie ve Smetanových sadech. Pohár hejtmana byl udělen Unii výtvarných umělců Olomoucka za úspěšně se rozvíjející spolupráci s významnými kulturními institucemi regionu. Pohár předsedy představenstva Výstaviště Flora Olomouc, a.s. byl udělen Jaroslavě Kačerové za dlouholeté osobní nasazení při tvorbě nápaditých expozic Českého zahrádkářského svazu.

 

Na unikátní expozici Zahradu za zdí navázala další expozice statutárního města Olomouce České dědictví UNESCO, která návštěvníkům ukázala všech 14 českých památek zapsaných na seznam světového dědictví. Český zahrádkářský svaz v pavilonu E představil, jak to chodí v zahrádkových osadách a jako tradičně poskytl návštěvníkům pěstitelské poradenství. V Oranžerii ve Smetanových sadech probíhala výstava soch v objetí květin Pod křídly múz. V pavilonu H potěšila každého nadšence do vědy a výzkumu Výzkumná laboratoř rostlin. Kvalitní vína z Moravy i Čech nabídli vinaři a someliéři při Dnech moravských vín na galerii v pavilonu A.

 

Nechyběly ani Letní zahradnické trhy a bohatý program na venkovním podiu Samba. Ten byl zaměřen zejména na zahrádkářskou tématiku. Ukázky, rady, ale také kulturní vystoupení. Tradičně bylo obleženo podium v pavilonu A, kde probíhaly oblíbené floristické show známých českých floristů, tentokrát na téma sezónní sesazované nádoby. Nově byla vytvořena dětská zóna u rybníčku, která potěšila jak děti, tak rodiče.

 

Výstava Letní Flora Olomouc 2020 byla uspořádána společností Výstaviště Flora Olomouc, a.s. společně s Českým zahrádkářským svazem, Svazem školkařů České republiky a Unií výtvarných umělců Olomoucka. Akce se konala pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a ministra zemědělství Miroslava Tomana. 

 

Již teď probíhají přípravy na podzimní Floru Olomouc – Hortikomplex 2020. Tradiční přehlídka ovoce a zeleniny, doplněna o salon gastronomie OLIMA, se uskuteční 1. – 4. října 2020. Olomoucké výstaviště také zve na prázdninové Selské trhy, které se budou konat tento pátek 28. 8. za pavilonem A.

galerie