Na veletrhu URBIS SMART CITY FAIR se představí řešení pro města i obce a technologie pro autonomní vozidla

Veletrhy Brno

27. 2. 2021

Chytrá řešení pro obce a města

URBIS SMART CITY FAIR je především prezentací chytrých řešení pro obce a města. Organizátoři očekávají přes 100 vystavovatelů především z oblastí vybavení a služeb pro správu obcí a měst. Aplikaci těchto řešení a zkušeností s nimi pak představí řečníci v konferenčním programu, který bude probíhat ve třech sekcích. Na konferenci se otevřou například témata životního prostředí, řízení, digitalizace nebo služeb pro obce a města. Vystoupení jednotlivých řečníků jsou naplánována tak, aby zájemce o konkrétní téma mohl pohodlně absolvovat všechny bloky. Konferenční části se bude možné zúčastnit i distančně.

 

Evropská premiéra kooperativních inteligentních dopravních systémů

Součástí veletrhu URBIS SMART CITY FAIR bude prezentace i praktické předvedení výsledků projektu C-Roads, jehož cílem byl vývoj technologie umožňující vozidlům v provozu komunikovat mezi sebou i s dopravní infrastrukturou. Vozidla s komunikačním zařízením C-ITS byla vystavena už na ročníku 2020. Akce je završením pětiletého vývoje, jde o první prezentaci tohoto druhu v Evropě určenou hlavně národním institucím a představitelům v čele s jednotlivými ministry dopravy všech zemí EU. Akce proběhne jednak na výstavišti především ve formě konference s prezentací necelé dvacítky pilotních projektů z Evropy a předvádění na trase uvnitř výstaviště a především v ulicích města Brna a na dálnici D1, kde je komunikující infrastruktura už instalována. Předvádění se budou účastnit kromě osobních vozidel také vozidla městské hromadné dopravy a integrovaného záchranného systému. Souběh s veletrhem URBIS SMART CITY FAIR je dán především tím, že správci infrastruktury jsou obce a města, popřípadě jiné subjekty veřejného sektoru.

Technologie C-ITS není jen zásadním pokrokem pro organizaci dopravy ve městech a obcích a v dosažení dalšího stupně bezpečnosti provozu. Jde také o další krok k autonomii vozidel, která je budoucností především hromadné osobní a nákladní dopravy a také osobní individuální dopravy. Autonomní řešení jsou poptávaná hlavně ze strany komerčních dopravců. Dokončení a implementace tohoto systému ve státech Evropské unie bude znamenat novou a především bezpečnější budoucnost dopravy. Tato budoucnost odstartuje v červnu v Brně.