staffito-300

Mezinárodní turistický veletrh REISEN HAMBURG
smm imex

Messe Karlsruhe

Ocenění Pasivní dům 2017 získalo pět staveb

Ocenění Pasivní dům 2017 získalo pět staveb

Celkem pět staveb v pasivním standardu, které byly přihlášené do soutěže Pasivní dům 2017, získalo ocenění. Patří mezi ně dřevostavba z Jílového u Prahy, vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zah ...

Myslivost a příroda na Výstavišti Floria Kroměříž

Myslivost a příroda na Výstavišti Floria Kroměříž

Již po páté se od 23. 3. do 25. 3. 2018 koná prodejní výstava myslivosti a přírody, kde si můžete nakoupit vše potřebné pro pobyt v přírodě. Také v letošním roce se můžou návštěvníci těšit na chovatel ...

Holiday World 2018 – přijďte načerpat tipy na dovolenou i výlety

Holiday World 2018 – přijďte načerpat tipy na dovolenou i výlety

Dovolte, abychom vás srdečně pozvali k návštěvě 27. ročníku středoevropského veletrhu cestovního ruchu HOLIDAY WORLD 2018, který se uskuteční ve dnech 15. – 18. 2. 2018 souběžně s 12. ročníkem mezinár ...

messe duesseldorf

FOR TRAVEL 2018

zpět

Soutěžní přehlídky řemesel SUSO na veletrhu FOR ARCH

Publikováno: 22.9.2011 00:00

Autor:

Soutěžní přehlídky řemesel SUSO na veletrhu FOR ARCH

Pořekadlo „Zlaté české ručičky“ o manuální zručnosti Čechů možná bude patřit minulosti. Počet lidí, kteří se věnují klasickým rukodělným profesím, klesá rok od roku a zájem mladé generace stát se zedníkem nebo obkladačem je mizivý. Negativní trend potvrzují alarmující počty absolventů učebních oborů, např. v loňském školním roce se vyučilo v Praze a ve středních Čechách pouze 62 zedníků, 44 tesařů, 8 pokrývačů a podobně nízká čísla hlásí i ostatní regiony. Přitáhnout zájem mladých lidí k „řemeslu“ a také zvýšit prestiž těchto oborů v očích veřejnosti je hlavním cílem celorepublikové Soutěžní přehlídky řemesel SUSO určené pro studenty stavebních učebních oborů. Ti nejšikovnější představují svou zručnost na finále, které probíhá v Praze na veletrhu FOR ARCH 2011 ve dnech 21. až 23. září.

„Zedník nebo obkladač nezní dnešní mladé generaci právě jako povolání snů, proto při rozhodování o středoškolském vzdělání raději volí gymnázium nebo humanitní obory. Přitom praxe ukazuje, že ekonomů a podobně zaměřených absolventů je nadbytek, bohužel sehnat šikovného řemeslníka, bývá dnes téměř nadlidský úkol,“ komentuje současnou situaci David Surmaj, manažer SUSO. Jeho slova potvrzuje také nepříznivá statistika ze středních škol, které mají novou generaci řemeslníků vychovávat. Ve školním roce 2009-2010 vyšlo z pražských a středočeských škol celkem 62 zedníků, tedy o 20 absolventů méně než v předchozím roce. Klesající trend lze vysledovat také u truhlářů, klempířů nebo montérů suchých staveb. Podobná situace je také v ostatních regionech ČR, např. v Karlovarském kraji úspěšně ukončilo studium čtyřikrát méně truhlářů než v předchozím roce a na Liberecku chybí mladí pokrývači a klempíři zcela.

Změnit tento negativní vývoj a vzbudit v mládeži zájem o řemeslné profese jako o perspektivní zaměstnání, je hlavním cílem projektu SUSO. „Již 15 let se snažíme zatraktivnit tyto obory pro mladou generaci a stávající studenty motivovat k většímu zájmu,“ říká David Surmaj. Význam soutěže potvrzují také školy, jejichž žáci v SUSO dosáhli úspěchu. „Každá takováto aktivita přispívá k podpoře řemesla. Nesmíme však být po 15 letech opomíjení učebních oborů netrpěliví, je to běh na hodně dlouhou trať,“ říká Bohumír Kusý, ředitel SŠ Šenov u Nového Jičína, která byla oceněna jako Hvězda regionálního kola v roce 2010.

Finále 15. ročníku Soutěžní přehlídky řemesel SUSO v Praze probíhá 21. 9. až 23. 9. 2011 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech při 22. mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2011. Své znalosti a praktické dovednosti zde předvede 56 mladých řemeslníků z přihlášených 25 škol, mezi nimiž je také jedna slovenská. Tváří soutěžní přehlídky SUSO je herec J. A. Duchoslav.

O Soutěžní přehlídce řemesel SUSO
SUSO je nekomerční projekt, který již patnáctým rokem nabízí žákům stavebních oborů porovnat si své odborné znalosti a praktické dovednosti. Ve spolupráci s partnery organizuje ABF, a.s. soutěž SUSO již od roku 1996. Akce se koná v rámci doprovodných programů stavebních výstav a veletrhů. Soutěží se za 15 let zúčastnilo téměř 4 000 žáků z českých, slovenských, německých, maďarských a polských škol.

Více informací:

http://www.suso.cz

verze pro tisk >

Další články:

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SVĚT BETONU v Paříži

- INTERMAT 2015 a WORLD OF CONCRETE EUROPE

- ZEMĚDĚLSKÝ TÝDEN V PAŘÍŽI

- Zemědělský týden v Paříži

- Česká účast v Lyonu s podporou MPO

- SIMA - SIMAGENA 2015 v předstihu

- SIAL útočí na naše chuťové a čichové smysly

- Premiéra veletrhu WNE 2014

- Brýle a oční optika SILMO Paříž 2014

- SILMO Mondial de l´Optique, Paříž 2014

- SIAL 2014 slaví 50. výročí

- České firmy se představují na EUROSATORY 2014

- WORLD NUCLEAR EXHIBITION Paříž

- BIOMASA A BIOENERGIE v Hamburku

- EUROPAIN 2014 Celosvětové setkání pekařů a cukrářů

- Veletrh vodárenských odborníků v Alžírsku

- BIOMASA A BIOENERGIE 2014 v Hamburku

- EUROPAIN 2014 - největší pekárna a cukrárna v Paříži

knizni veletrh

Copyright ©2009-2018: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Ortenovo náměstí 2, 170 00 Praha 7
tel.: 266 007 226, 603 230 648
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}