arteo_cz

AMB 2018
Eunique

strechy 2018

FENSTERBAU FRONTALE: Už 30 let výkladní skříň branže

FENSTERBAU FRONTALE: Už 30 let výkladní skříň branže

Úspěšný veletrh věnující se oknům, dveřím a fasádám nastavuje výhybky pro svůj jubilejní ročník: ve dnech 21. až 24. března 2018 se v norimberském veletržním centru bude konat veletrh FENSTERBAU FRONT ...

Výstava Stavíme Bydlíme událostí nejen na Hodonínsku již po třiadvacáté

Výstava Stavíme Bydlíme událostí nejen na Hodonínsku již po třiadvacáté

První ze série stavebních výstav Stavíme Bydlíme se letos koná tradičně v Hodoníně v prostorách Domu kultury Horní Valy koncem ledna. Vstup na výstavu je zdarma a pro návštěvníky bude otevřeno v pátek ...

Volné vstupenky na veletrh LEARNTEC 2018

Volné vstupenky na veletrh LEARNTEC 2018

LEARNTEC 2018 představí budoucnost digitálního vzdělávání

Veletržní společnost Karlsruhe

Inmex SMM India

zpět

Oficiální účasti na veletrzích: Vložená koruna vygeneruje stokrát více

Publikováno: 14.12.2011 00:00

Autor: EuroExpo

Česká expozice na veletrhu CIMT v Pekingu

Na téma oficiálních účastí českých firem odpovídá na otázky Zdeněk VALIŠ, M.A., ředitel odboru podpory exportu MPO ČR

MPO již představilo zásady pro oficiální účasti na veletrzích v příštím roce. Vraťme se však k roku ještě probíhajícímu. Letos ministerstvo naplánovalo 28 podporovaných akcí, z nichž většina již proběhla. A tak je na místě otázka, které z akcí letošního roku byly pro domácí průmyslové subjekty úspěšné a čím?

České exportéry jsme letos pomohli představit na 28 oficiálních účastech ČR na zahraničních veletrzích zaměřených na různé obory průmyslu. Mezi českými firmami je tradičně velký zájem o veletrhy specializované na strojírenství, proto mezi ty nejúspěšnější jednoznačně patří veletrhy Metalloobrabotka v Moskvě a CIMT v Pekingu. Velmi úspěšný byl také strojírenský veletrh Technika v Bělehradě, který přilákal přes 30 zájemců o účast na společné expozici a pochvalovaly si ho firmy zejména z oblasti železničního průmyslu, které mají v Srbsku několik rozjednaných projektů.
Velký úspěch zaznamenaly firmy na veletrhu těžebního průmyslu v Novokuzněcku a v Pekingu, kde se českým podnikatelům podařilo uzavřít kontrakty na dodávky zařízení do těchto teritorií. Mezi úspěšné veletrhy určitě patří i česká oficiální účast na mezinárodním veletrhu leteckého průmyslu MAKS v Moskvě.
České firmy se ale samozřejmě prosazují i mimo strojírenství a příbuzné obory. Velice úspěšná byla společná expozice na veletrhu 100% Design Londýn 2011. Už sama účast na této akci se považuje za velice prestižní, protože je to veletrh přísně výběrový, kde o účasti jednotlivých vystavovatelů rozhodují sami organizátoři a všichni potenciální zájemci musí splňovat přísné normy na zařazení mezi vystavovatele.

Kolik subjektů využívá akce podporované MPO a o které je největší zájem?

V letošním roce využilo možnosti českých oficiálních účastí na zahraničních veletrzích a výstavách prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu 400 firem. Na většině veletrhů tvoří českou expozici v průměru 10 až 15 podniků, ale jsou i veletrhy se 30 vystavovateli. Největší zájem je o veletrhy strojů a zařízení, obranného, bezpečnostního a leteckého průmyslu, dopravy, velkému zájmu se těší i veletrhy užitkového designu.
Co se týče zemí, největší poptávka je po veletrzích konaných v Rusku a v Německu, což se samozřejmě snažíme reflektovat, i když naší snahou je pomoci tuzemským exportérům spíše na trhy mimo EU, které mají pro české firmy velký potenciál. Tedy hlavně země BRICS, a další zejména asijské státy včetně zemí SNS.

Podle jakých kritérií či klíče volí MPO podporované veletržní akce?

Veletrhy si vybírají v prvé řadě sami podnikatelé. Od nich se k nám prostřednictvím oborových asociací, svazů a dalších organizací včetně Hospodářské komory ČR nebo Svazu průmyslu a dopravy dostanou požadavky na to, na kterých veletrzích by chtěli vystavovat. Pro oficiální účast pak vybereme ty, o které je největší zájem. Nechceme se pouštět do státního inženýrství, abychom podnikatelům diktovali, kam s námi mohou jet. I když do rozhodování o výběru veletrhů zapojujeme i naši snahu o větší teritoriální a oborovou diverzifikaci exportu.

Veletrhy na rok 2012 podporované MPO jsou již známy (viz www.mpo.cz). Které obory či nomenklatury jsou ve schváleném seznamu zastoupeny nejvíce a proč?

Seznam podpořených akcí přesně vychází z poptávky a potřeb českých exportérů. Nejpočetnější jsou veletrhy strojů a zařízení, což jsou obory, kde 80 % produkce českých firem míří na export. Rovnoměrně jsou zastoupené také veletrhy obranného a bezpečnostního průmyslu, leteckého průmyslu, odpadového hospodářství nebo dopravy.

Nyní k finanční stránce věci. Dotované veletrhy stojí určitou sumu prostředků. Má ministerstvo zpětnou vazbu, zda a jak se tato účast vrací?

Přesně vyčíslit přínosy veletrhů je vždy obtížné. O tom, že oficiální účasti fungují, ale svědčí hlavně počty českých firem, které se jich zúčastní. Vystavovat na veletrhu je pro podnikatele nákladné, a to i když je to v rámci oficiálních účastí. Pokud by to podnikatelé nepovažovali za přínos, neměli bychom na našem stánku někdy i desítky českých firem. Vyhodnocení konkrétních finančních přínosů ale samozřejmě probíhá a podle údajů, které máme přímo od českých podnikatelů, lze říct, že zhruba každá koruna vložená do oficiální účasti na veletrzích v zahraničí firmám vygeneruje sto korun příjmu.

Děkujeme za rozhovor.

Rozhovor byl uveřejněn v titulu Přehled veletrhů 2012

Přehled veletrhů 2012 ke stažení

http://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/podpora-exportu/#category245

verze pro tisk >

Další články:

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SVĚT BETONU v Paříži

- INTERMAT 2015 a WORLD OF CONCRETE EUROPE

- ZEMĚDĚLSKÝ TÝDEN V PAŘÍŽI

- Zemědělský týden v Paříži

- Česká účast v Lyonu s podporou MPO

- SIMA - SIMAGENA 2015 v předstihu

- SIAL útočí na naše chuťové a čichové smysly

- Premiéra veletrhu WNE 2014

- Brýle a oční optika SILMO Paříž 2014

- SILMO Mondial de l´Optique, Paříž 2014

- SIAL 2014 slaví 50. výročí

- České firmy se představují na EUROSATORY 2014

- WORLD NUCLEAR EXHIBITION Paříž

- BIOMASA A BIOENERGIE v Hamburku

- EUROPAIN 2014 Celosvětové setkání pekařů a cukrářů

- Veletrh vodárenských odborníků v Alžírsku

- BIOMASA A BIOENERGIE 2014 v Hamburku

- EUROPAIN 2014 - největší pekárna a cukrárna v Paříži

prowein 2018

Copyright ©2009-2018: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Ortenovo náměstí 2, 170 00 Praha 7
tel.: 266 007 226, 603 230 648
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}