arteo_cz

AMB 2018
Intergastra 2020

Veletržní společnost Karlsruhe

Pozvánka na Baghdad International Fair - registrace od 20.6.

Pozvánka na Baghdad International Fair - registrace od 20.6.

Dovolujeme si Vás pozvat na 45. ročník veletrhu Baghdad International Fair, který se bude konat od 10. do 19. listopadu 2018 v hlavním městě Íráku. Veletrh je největší akcí svého druhu v zemi a pravid ...

World Nuclear Exhibition (WNE) - Zástupci jaderného průmyslu se sejdou v Paříži

World Nuclear Exhibition (WNE) - Zástupci jaderného průmyslu se sejdou v Paříži

World Nuclear Exhibition (WNE), nejvýznamnější akce pro odborníky z celé oblasti civilního jaderného průmyslu, se koná ve dnech 26. - 28. června 2018. Pro pohodlí návštěvníků, zvláště těch, kteří ces ...

Září na Černé louce - pravý ráj pro milovníky zahrádkaření, včelaření a esoteriky

Září na Černé louce - pravý ráj pro milovníky zahrádkaření, včelaření a esoteriky

ŽIVOT NA ZAHRADĚ - největší výstava pro zahrádkáře a včelaře v Moravskoslezském kraji se opět uskuteční poslední zářijový víkend (21. - 23. září 2018 na výstavišti Černá louka v Ostravě). Souběžně bud ...

Frýdek Místek

IT-TRANS: IT řešení pro veřejnou dopravu

zpět

Oficiální účasti na veletrzích: Vložená koruna vygeneruje stokrát více

Publikováno: 14.12.2011 00:00

Autor: EuroExpo

Česká expozice na veletrhu CIMT v Pekingu

Na téma oficiálních účastí českých firem odpovídá na otázky Zdeněk VALIŠ, M.A., ředitel odboru podpory exportu MPO ČR

MPO již představilo zásady pro oficiální účasti na veletrzích v příštím roce. Vraťme se však k roku ještě probíhajícímu. Letos ministerstvo naplánovalo 28 podporovaných akcí, z nichž většina již proběhla. A tak je na místě otázka, které z akcí letošního roku byly pro domácí průmyslové subjekty úspěšné a čím?

České exportéry jsme letos pomohli představit na 28 oficiálních účastech ČR na zahraničních veletrzích zaměřených na různé obory průmyslu. Mezi českými firmami je tradičně velký zájem o veletrhy specializované na strojírenství, proto mezi ty nejúspěšnější jednoznačně patří veletrhy Metalloobrabotka v Moskvě a CIMT v Pekingu. Velmi úspěšný byl také strojírenský veletrh Technika v Bělehradě, který přilákal přes 30 zájemců o účast na společné expozici a pochvalovaly si ho firmy zejména z oblasti železničního průmyslu, které mají v Srbsku několik rozjednaných projektů.
Velký úspěch zaznamenaly firmy na veletrhu těžebního průmyslu v Novokuzněcku a v Pekingu, kde se českým podnikatelům podařilo uzavřít kontrakty na dodávky zařízení do těchto teritorií. Mezi úspěšné veletrhy určitě patří i česká oficiální účast na mezinárodním veletrhu leteckého průmyslu MAKS v Moskvě.
České firmy se ale samozřejmě prosazují i mimo strojírenství a příbuzné obory. Velice úspěšná byla společná expozice na veletrhu 100% Design Londýn 2011. Už sama účast na této akci se považuje za velice prestižní, protože je to veletrh přísně výběrový, kde o účasti jednotlivých vystavovatelů rozhodují sami organizátoři a všichni potenciální zájemci musí splňovat přísné normy na zařazení mezi vystavovatele.

Kolik subjektů využívá akce podporované MPO a o které je největší zájem?

V letošním roce využilo možnosti českých oficiálních účastí na zahraničních veletrzích a výstavách prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu 400 firem. Na většině veletrhů tvoří českou expozici v průměru 10 až 15 podniků, ale jsou i veletrhy se 30 vystavovateli. Největší zájem je o veletrhy strojů a zařízení, obranného, bezpečnostního a leteckého průmyslu, dopravy, velkému zájmu se těší i veletrhy užitkového designu.
Co se týče zemí, největší poptávka je po veletrzích konaných v Rusku a v Německu, což se samozřejmě snažíme reflektovat, i když naší snahou je pomoci tuzemským exportérům spíše na trhy mimo EU, které mají pro české firmy velký potenciál. Tedy hlavně země BRICS, a další zejména asijské státy včetně zemí SNS.

Podle jakých kritérií či klíče volí MPO podporované veletržní akce?

Veletrhy si vybírají v prvé řadě sami podnikatelé. Od nich se k nám prostřednictvím oborových asociací, svazů a dalších organizací včetně Hospodářské komory ČR nebo Svazu průmyslu a dopravy dostanou požadavky na to, na kterých veletrzích by chtěli vystavovat. Pro oficiální účast pak vybereme ty, o které je největší zájem. Nechceme se pouštět do státního inženýrství, abychom podnikatelům diktovali, kam s námi mohou jet. I když do rozhodování o výběru veletrhů zapojujeme i naši snahu o větší teritoriální a oborovou diverzifikaci exportu.

Veletrhy na rok 2012 podporované MPO jsou již známy (viz www.mpo.cz). Které obory či nomenklatury jsou ve schváleném seznamu zastoupeny nejvíce a proč?

Seznam podpořených akcí přesně vychází z poptávky a potřeb českých exportérů. Nejpočetnější jsou veletrhy strojů a zařízení, což jsou obory, kde 80 % produkce českých firem míří na export. Rovnoměrně jsou zastoupené také veletrhy obranného a bezpečnostního průmyslu, leteckého průmyslu, odpadového hospodářství nebo dopravy.

Nyní k finanční stránce věci. Dotované veletrhy stojí určitou sumu prostředků. Má ministerstvo zpětnou vazbu, zda a jak se tato účast vrací?

Přesně vyčíslit přínosy veletrhů je vždy obtížné. O tom, že oficiální účasti fungují, ale svědčí hlavně počty českých firem, které se jich zúčastní. Vystavovat na veletrhu je pro podnikatele nákladné, a to i když je to v rámci oficiálních účastí. Pokud by to podnikatelé nepovažovali za přínos, neměli bychom na našem stánku někdy i desítky českých firem. Vyhodnocení konkrétních finančních přínosů ale samozřejmě probíhá a podle údajů, které máme přímo od českých podnikatelů, lze říct, že zhruba každá koruna vložená do oficiální účasti na veletrzích v zahraničí firmám vygeneruje sto korun příjmu.

Děkujeme za rozhovor.

Rozhovor byl uveřejněn v titulu Přehled veletrhů 2012

Přehled veletrhů 2012 ke stažení

http://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/podpora-exportu/#category245

verze pro tisk >

Další články:

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SILMO 2015 - svět brýlí a oční optiky v Paříži

- SVĚT BETONU v Paříži

- INTERMAT 2015 a WORLD OF CONCRETE EUROPE

- ZEMĚDĚLSKÝ TÝDEN V PAŘÍŽI

- Zemědělský týden v Paříži

- Česká účast v Lyonu s podporou MPO

- SIMA - SIMAGENA 2015 v předstihu

- SIAL útočí na naše chuťové a čichové smysly

- Premiéra veletrhu WNE 2014

- Brýle a oční optika SILMO Paříž 2014

- SILMO Mondial de l´Optique, Paříž 2014

- SIAL 2014 slaví 50. výročí

- České firmy se představují na EUROSATORY 2014

- WORLD NUCLEAR EXHIBITION Paříž

- BIOMASA A BIOENERGIE v Hamburku

- EUROPAIN 2014 Celosvětové setkání pekařů a cukrářů

- Veletrh vodárenských odborníků v Alžírsku

- BIOMASA A BIOENERGIE 2014 v Hamburku

- EUROPAIN 2014 - největší pekárna a cukrárna v Paříži

ra-TL

Copyright ©2009-2018: Euroveletrhy.cz
Provozovatelem veletržního portálu euroexpo.cz je vydavatelství EUROEXPO
Ortenovo náměstí 2, 170 00 Praha 7
tel.: 266 007 226, 603 230 648
e-mail: redakce@euroveletrhy.cz
KONTAKT, O PROJEKTU

KONTAKT
O PROJEKTU
JAK PUBLIKOVAT A INZEROVAT
PRO PARTNERY

Vyhledávání:

OK
}